Laulību gredzeni – rota, kas ietver vērtības un stāstu

laulību gredzeni

Kāzu ceremonija ir notikums, kas ietver simboliskas nozīmes un rituālus. Katram no simboliem ir savas vērtības, nozīmes un jēga, kas ved uz pašu svarīgāko – divu cilvēku mīlestības apliecinājuma un saistību sākumu likumiskā kārtā. Svinīga ceremonija, kāzu pušķis, dekorācija.. bet pats galvenais simbols ir gredzens.

zelta-laulibas-gredzens

Laulības gredzena izvēlē jaunais pāris nereti velta diezgan lielu laiku, vērību un budžetu. Gredzena izvēle ir smalks, sarežģīts un ļoti nozīmīgs process, jo tā ir ne tikai rota vai aksesuārs, bet gan simbolisks priekšmets, kas ietver gan solījumus, gan vērtības, gan arī jaunā pāra mīlestības stāstu.

 Klasiskie zelta gredzeni

Joprojām aktuāla un popularitāti saglabājoša tendence ir izvēlēties klasiskus zelta gredzenus, kas ir kā simbolisks laulības apliecinājums. Tie var būt izgatavoti no baltā zelta, sarkanā zelta u.c., un pēc struktūras tie ir gludi, spīdīgi, gan arī ar dažādiem gravējuma elementiem.

Tā kā laulību gredzeni ir simbolisks elements un apliecinājums laulības ceremonijā, tad nereti jaunais pāris izvēlas klasiskus, vienkāršus zelta gredzenus, bet katru kāzu gadadienu atzīmē ar kāda dārgakmeņa iestrādāšanu gredzena virsmā.

Gredzeni ar dārgakmeņiem

Dimanti ir vieni no populārākajiem dārgakmeņiem, kas tiek iestrādāti laulību gredzenos, tādējādi simbolizējot mūžīgo mīlestības spēku. Lielākoties dimantus iestrādā līgavas gredzenā, līgavaiņa gredzenam pieskaņojot kādu raksta gravējumu. Dimanti var būt iestrādāti gan gredzena centrā, gan arī ap visu gredzena priekšējo daļu stīpiņas veidā.

Skaisti ir gredzeni ar smaragdiem, kas iestrādāti gredzenā tā priekšējā daļā stīpiņas veidā. Izvēloties gredzenus ar dārgakmeņiem līgavai, līgavaiņa gredzenu var pieskaņot pēc gredzena materiāla krāsas un izvēlēties vienkāršu, masīvu gredzenu. Ne vienmēr gredzeniem ir jābūt identiskiem, bet jāpadomā par kādu vienojošu elementu.

Laulību gredzenus var meklēt arī saderināšanās gredzenu kategorijā. Tur var atrast daudzveidīgus gredzenus ar dažādām niansēm, piemēram, skaistiem dārgakmeņiem gredzena centrā, nestandarta formas ar dimanta akmentiņu, gredzenus no kubiskā cirkona u.c.

Laulību gredzeni ar personalizētu gravējumu

Kā viena no alternatīvām, kā klasisko zelta gredzenu padarīt īpašāku, ir tā formas aizmugurē iegravēt kāzu dienas datumu un līgavas, līgavaiņa iniciāļus vai kādu speciālu gravējumu, simbolu, kas pārim ir ļoti svarīgs, piemēram, pirkstu nospieduma fragments.

Kā noteikt gredzena izmēru? 

Viens no priekšnosacījumiem laulību gredzena veiksmīgai iegādāšanai, ir tā pareizais izmērs. Ja cilvēks jau nēsā gredzenu, tad ir vienkārši jāizmēra esošā gredzena iekšējais diametrs. Iegūtais skaitlis milimetros ir gredzena izmērs. Ja gredzens nav ikdienas aksesuārs, tad gredzena izmēru var noteikt, nogriežot papīra strēmeli un to aptinot ap pirkstu. Jāatceras, ka tas ir jādara uz tā pirksta, uz kura paredzēts laulības gredzenu nēsāt. Aptinot papīra strēmeli, atzīmējiet vietu, kur strēmeles sali saskaras, un veiciet mērījumus. To pašu var darīt ar dzijas vai aukliņas gabalu.

Jāņem vērā nianse, ka dažādās valstīs var būt atšķirīgi gredzena izmēra marķējumi. Ja Latvijā gredzena diametrs tieši atbilst gredzena izmēram, tad, piemēram, Lielbritānijā tam ir noteikta burta apzīmējums, savukārt ASV – noteikti skaitļi. Piemēram, populārākais līgavas gredzena izmērs ir 16 mm, kas ASV nozīmē 5.5. Ja laulības gredzenus pasūtāt internetā, labāk ir izvēlēties nedaudz lielāku izmēru, ko juveliera salonā varēs pielāgot korektajam izmēram.

Zeltlietu kopšana

Lai gredzenu saglabātu pēc iespējas labāk un lai tas saglabātu savu sākotnējo spīdumu, tas būtu arī jākopj. Lai novērstu netīrumu uzkrāšanos, ar mīkstu suku tā virsma ir jānotīra. Var arī mazgāt siltā ziepjūdenī, bet jāatceras to kārtīgi nosusināt ar mīkstu drānu. Būtiski – zelts ir mīksts dārgmetāls un viegli pakļaujas skrāpējumiem un nodilumam!

Personisks, svarīgs un simbolisks aksesuārs – laulību gredzeni ir jāizvēlas tādi, kas atspoguļotu pāra vērtības, nozīmes, būtu atbilstošs dzīvesveidam un lai abi tā nēsātāji justos labi un piederīgi izvēlētajam gredzenam.

Dalies