Kāda ir atšķirība starp finanšu un vadības grāmatvedību?

finansu vadības grāmatvedība

Lielākā daļa cilvēku grāmatvedību domā kā finanšu uzskaiti vai finanšu datu uzskaiti un ziņošanu. Tomēr vadības grāmatvedība jeb spēja novērtēt un prognozēt nākotnes datus, lai pieņemtu stratēģiski kritiskus lēmumus, ir ievērojami svarīgāks grāmatvedības elements. Apskatīsim tuvāk abus grāmatvedības veidus, lai iegūtu labāku priekšstatu par to, ko tie ietver.

Finanšu uzskaite ietver plašu finanšu uzdevumu klāstu, tostarp ievadīšanu, avota dokumentu ierakstīšanu, atskaišu ģenerēšanu un dažādu aprēķinu veikšanu. Finanšu grāmatvedības informācija palīdz gan iekšējām, gan ārējām ieinteresētajām pusēm novērtēt uzņēmuma ikdienas darbību un finansiālo stāvokli. Finanšu grāmatvedība ir nepieciešama visiem uzņēmumiem, lai nodrošinātu visu finanšu darbību pārskatāmību. Savukārt finanšu grāmatvedība ir tikai sākums. Vadības grāmatvedība sniedz daudz lielākas priekšrocības tieši uzņēmējam.

Pēc finanšu datu ierakstīšanas un pamata analīzes veikšanas nākamais solis ir vadības grāmatvedība. Vadības grāmatvedība palīdz uzņēmējiem pieņemt stratēģiskus lēmumus, kas nodrošinās uzņēmuma panākumus ilgtermiņā. Finanšu datu identifikācija, papildu aprēķins, uzkrāšana, izpēte, sagatavošana, pārskatīšana un, galvenais, finanšu datu prezentēšana uzņēmējam un citām ieinteresētajām pusēm ir vadības grāmatvedības piemēri. Tas palīdz uzņēmējam noteikt, kā virzīties uz priekšu un paplašināt savu biznesu.

Kā redzat, abiem grāmatvedības stiliem ir diezgan atšķirīgi mērķi un idejas. Tā kā viens grāmatvedības veids koncentrējas uz finanšu datu reģistrēšanu un apstrādi, bet otrs uz datu izmantošanu un piemērošanu uzņēmuma interesēs, nav ieteicams abus grāmatvedības veidus uzticēt vienam grāmatvedim. Pirmkārt, viens grāmatvedis, visticamāk, nevarēs veikt abus pamatdarbus, tāpēc divu grāmatvežu nolīgšana šiem mērķiem samazinās kļūdu iespējamību un uzlabos uzņēmuma finanšu kontroli.

Ir svarīgi atzīmēt, ka lielākā daļa grāmatvežu strādā finanšu grāmatvedības jomā. Grāmatvedības izglītība primāri ir vērsta uz finanšu grāmatvedību gan profesionālajās vidusskolās, kur ir pieejamas grāmatvedības programmas, gan grāmatvedības kursos, kā arī augstākās izglītības pamatstudiju programmās. Lai gan šādu vadības grāmatvedību parasti māca un nodrošina, lai to apgūtu, grāmatveža spēja patiesi izprast un saprast vadības grāmatvedības būtību ir nepietiekama. Tikai grāmatvedis ar maģistra grādu, visticamāk, spēs strādāt atbilstošā līmenī vadības grāmatvedībā.

Uzņēmumam, kuram nepieciešams gan finanšu, gan vadības grāmatvedis, pamatā ir trīs iespējas. Pirmā iespēja ir piesaistīt vadības grāmatvedi gan finanšu, gan vadības grāmatvedības darbu veikšanai, taču, kā mēs redzējām, tas nav ideāls variants, jo grāmatvedis būs atbildīgs par daudzām lietām un nebūs neviena. datu kontrole. Otra alternatīva ir nolīgt divus grāmatvežus, taču mazajiem uzņēmumiem tas var būt pārāk dārgi. Trešā alternatīva ir piesaistīt finanšu grāmatvedi un laiku pa laikam meklēt ārštata grāmatveža norādījumus.

Rezultātā grāmatvedība ietver ne tikai finanšu datu vākšanu un analīzi, bet arī reālu datu izmantošanu uzņēmuma peļņas gūšanai. Lai gan lielākā daļa grāmatvežu šobrīd tieši nodarbojas ar finanšu grāmatvedību, vadības grāmatvedība nākotnē kļūs arvien pieprasītāka un plaši izmantota tās stratēģiskā un atbildīgā rakstura dēļ. Mūsdienās grāmatveža darbu var atvieglot arī mākslīgais intelekts, par to vari vairāk uzzināt šeit.

Dalies