Vai Gobzems ir Kremļa pakalpiņš? (Pētījums) – Populista anatomija

Aldis Gobzems

Foto: F64, Dmitrijs Suļžics

Populistiem raksturīgais runas veids iekļauj oponentu nomelnošanu un vainošanu, apgalvojumu atkārtošanu un agresīvu runas stilu. Tieši tāda parasti ir partijas “Katram un katrai” līdera Alda Gobzema runa gan sociālajos tīklos, gan televīzijā. Daži no viņa pārstāvētajiem uzskatiem šķietami velk paralēles ar Kremļa naratīvu, tāpēc apkopojām novērojumusAl un salīdzinājām tos.

1. Latvija ir neizdevusies valsts

Aldis Gobzems savos sociālo tīklu īsajos video bieži manāms agresīvā balss tonī, stāstot, cik viss ir slikti Latvijā, līdz kam vadošie politiķi to ir noveduši un biedējot, ka Latvijā latviešu drīz būs mazumā, jo cilvēki aizbrauc. Kā zināms, Latvijas valsts mālēšana par neizdevošos valsti ir viens no Kremļa naratīviem un Gobzems, dziedot uz tām pašām notīm, liek vien domāt, ka viņa dziesma pasūtīta no Kremļa puses.

2. Krievija nav teroristiska valsts

Latvijas valsts nomelošana nav vienīgais, kas liek aizdomāties par to, kas tad nu finansē Gobzemu. Vēl taču arī Krievijas aizstāvēšana. Nesen televīzijas ziņu intervijā Gobzems ieminējās, ka Džo Baidens teicis – nevajadzētu Krieviju saukt par teroristisku valsti, tādejādi izrādot savu lojalitāti agresīvajai kaimiņvalstij.

3. Visiem jāprot krievu valoda

Aicina visus mācīties krievu valodu – vēl viena norāde kopā ar ideju, ka Putins uzbruks Latvijai, ja Dombrava tiks ievēlēts Saeimā. Visiem esot jāzina krievu valoda, lai Latvija būtu konkurētspējīga. Latviešu bērniem esot mazāk iespēju Latvijā, ja tie nezina krievu valodu. Arī šādus “domu graudus” var novērot Gobzema TikTok kanālā.

4. Ukrainas karoga izkāršana ir muļķīga

Vai viņš netiešā valodā norāda, ka Ukrainas karoga izkāršana ir muļķīga? Tā var noprast, ja runā ir sarkasms par to, ka pie kāda stabiņa Rīgā pietrūkst karogs, bet Latvijas karogs jau neder. Bez tam vēl citā video dzirdami vārdi “tas nav mūsu karš”, aicinot uz vienaldzību pret Ukrainu.

5. Atlaist Saeimu

Valdošo Vienotības un Nacionālās apvienības valdību sauc par režīmu un aicina tautu pulcēties mītiņā pret to. Nevienu vien reizi pēdējos gados un desmitgadēs esam novērojuši dažādu politiķu un partiju centienus rīkot sacelšanos pret esošo varu ar saukli “atlaist Saeimu”. Parasti šādu mītiņu priekšgalā stāv opozīcijas politiķi, kas arī šķietami pieskan Kremļa interesēm.

6. Neiecietība pret seksuālajām minoritātēm

Iestājas pret tādām demokrātiskām vērtībām kā iecietība pret seksuālām minoritātēm. Populistam ir izdevīgi mērķēt uz naidīgu sabiedrisko domu, kuru atbalsta liela sabiedrības daļa, tādejādi piesaistot vairāk atbalstītājus. Diemžēl Latvijas sabiedrībā joprojām plaši ir novērojama homofobija un citādo neiekļaušana, tāpēc plašu popularitāti ir ieguvis sauklis “Par dabisku ģimeni”. Pārāk neiedziļinoties jautājumā, kāpēc karēvīgi aizstāvēt dabisku ģimeni, neapšaubāmi, aizliegums viendzimuma pāriem adoptēt bērnus vai kopīgi uzņemties atbildību par viena no partneru bērniem mūsdienās ir nosaucams par cilvēktiesību ierobežošanu. Beigu beigās tas šķietami ir tikai veids, kā savākt vairāk “līdzīgi domājošo” naidīgo tautu, ar kuru kopā riet uz vienu ienaidnieku, šajā gadījumā LGBTQ+ kopienu. 

Vēl daži populistiski gājieni

Spēlēšana uz emocijām. Kārtējā soctīklu video Aldis sacīja: “Šodien man bija ļoti skumji, ka daudz cilvēku pārvākušies uz Īriju un Latvijā vairs neatgriezīsies”. Bet vai tiešām Gobzema kungam par to ir skumji? Cilvēks, kas pameta “Maxima” traģēdijā cietušo tuviniekus, lai tikmēr pievērstos pats savām ambīcijām, nerada empātiskas un līdzjūtīgas personas iespaidu.

Domas atkārtošana 2 – 3 reizes ir slavens populistu triks, ko bieži vien iespējams novērot arī iepriekšējā ASV prezidenta Donalda Trampa runā. Tas klausītājam liek saglabāt sacīto atmiņā un zemapziņā rada vairāk ticamības sacītajam, protams, ja klausītājs nav jau ar trenētu ausi un izglītots atpazīt populistus. 

Apsaukāšana. Sakot, ka tie, kas nezina krievu valodu, ir “tupi kā zābaks”, ir viens no agresīvajiem populistu šāvieniem klausītāja ausīs. Izraisot dusmas, populists pievērš sev vēl vairāk uzmanības un piesaista vēl sekotājos, ar kuriem dusmoties uz politiskajiem pretiniekiem kopā, jo kas gan vieno vairāk kā kopīgs ienaidnieks? 

Vienotības un Nacionālās apvienības balsotājus sauc par debīliem, stulbākajiem radījumiem, un tie pat vēl nav paši rupjākie salīdzinājumi, kas dzirdami no “gudrā” Gobzema. Tas viss tik sacīts reizē aicinot uz pulcēšanos kārtējajā mītiņā “Rododendrs”.

Izvairīšanās atbildēt uz jautājumu, kur viņam tika jautāts paskaidrot seksistisko izteikumu, ka sievietēm nav vietas politikā, ir veids kā izlocīties, ja nespēj godīgi atbildēt uz jautājumu.

Tā vietā agresīvā tonī maina tēmu uz pavisam citu, lai neatbildētu uz vaicāto. Pēc tam rupji nosauc mediju par “propagandas mēslu”.

Agresīva, negatīva runa parasti iedarbojās uz vienkāršo tautu jeb uz tiem, kas dēļ emocionālā intelekta trūkuma maz analizē un neaizdomājās, kādus nodomus slēpj negāciju bārstītājs, kam netrūkst par ko noriet pretinieku, taču pats nav visai pārliecinošs, ka problēmas varētu risināt labāk.

Dalies