Suņu šķirnes ģimenei ar bērniem – kādu izvēlēties?

Suņu šķirnes ģimenei ar bērniem – kādu izvēlēties? Labas ziņas ģimenēm, kuras šobrīd plāno jauna ģimenes locekļa adoptēšanu. Suņu draugi noteikti jau zina, cik svarīgi ir veikt kārtīgu izpēti pirms suņa iegādes, īpaši, ja ģimenēs ir mazi bērni. Lai neapjuktu plašajā suņu šķirņu klāstā, esam sarūpējuši nelielu apskatu ar tiem suņiem, kuri būs lieliski draugi jums un jūsu ģimenei! 

Būtiski ir atrast suni, ar kura temperamentu un rakstura iezīmēm vislabāk sapratīsieties. Tāpat jums pašiem jāsaprot, kāda dzīves veida piekritējs esat un vai spēsiet sunim nodrošināt visu nepieciešamo. 

Ikvienam būtu jāatceras, ka saimnieks ir atbildīgs par to, kāds būs mājas mīlulis, jo viss ir atkarīgs no audzināšanas, nevar tikai paļauties uz šķirnes īpašībām un iezīmēm. 

“Jāņem vērā, ka jebkuram sunim nepieciešama socializācija, disciplīnas un labturības prasību ievērošana, kā arī saimnieku neierobežota mīlestība pret dzīvnieku. Ja kāds no šiem ķēdes posmiem iztrūkst, pat vislabsirdīgākais un mierīgākais suns var kļūt nevaldāms vai pat agresīvs.” uzsver vetārste Līga Truntika. 

Temperaments un enerģiskums

Kāda būs jūsu topošā mīluļa personība. Ģimenēm ar bērniem ieteicams suns, kurš pēc dabas ir mierīgāks un pacietīgs. Bērni spēlējoties var aizrauties, tāpēc labāk izvēlēties suni, kurš būtu gana pacietīgs, bet ieinteresēts pavadīt laiku ar bērniem. Novērots, ka pēc dabas mierīgāki suņi veiksmīgāk spēj izveidot saikni ar bērniem.  

Tāpat der atcerēties, ka, piemēram, var gadīties, ka mazi suņi nebūs tik pacietīgi. 

“Mazo šķirņu suņi nav tik pakļāvīgi un pacietīgi kā vidējo un lielo šķirņu suņi,”

ar zināšanām dalās vetārste.  

Vetārste Līga Truntika dalās ar īpašībām, kurām noteikti jāpiemīt sunim, lai tas būtu labs draugs, rotaļu biedrs bērnam:  “Sunim jābūt līdzsvarotam, jāpiemīt mierīgam temperamentam, bet reizē rotaļīgumam. Draudzīgums, pacietība, uzticīgums, kā arī lai dzīvnieks būtu lojāls, paklausīgs un mīlošs būtu svarīgākās lietas.” 

Gluži kā cilvēki, arī suņi ir dažādi – Citi labprātāk izvēlēsies mierīgāku dzīvi, kamēr citiem enerģija burtiski kūsās. Tāpēc saprotiet, ar kādu suni jums vislabāk saskanēs un vai spēsiet nodrošināt savam draugam, kur izlikt enerģiju vai tieši pretēji – gūt gana daudz miera. 

Suņa izmērs – Izvēloties suni, jāsaprot, kādu platību spēsiet viņam nodrošināt. Tāpat suņa personība ar izmēru iet roku rokā. Šaurā dzīvoklī liels un enerģisks suns drīzāk sagāzīs visu, kas tam apkārt, ja netiks nodrošināta iespēja, kur tam izlikt enerģiju. 

 

Mierīgākās suņu šķirnes, kuras vetārste iesaka izvēlēties ģimenēm 

“Šiem šķirnes suņiem piemīt labas spējas saskarsmē un komunikācijā ar bērniem, kā arī bērni pusaudžu gados jau var doties pastaigā ar savu mīluli,” stāsta vetārste. 

Mierīgākās suņu šķirnes:

Labradors 

Daudzās valstīs šie suņu tiek izmantoti kā speciāli apmācīti palīgi cilvēkiem, kuri ir akli vai slimo ar autismu. Šķirne ir vislabāk pazīstama ar savu paklausīgumu, lojalitāti un rotaļīgu nosvērtību. Turklāt viņi tiek vērtēti arī kā sporta un medību suņi. 

Zeltainais retrīvers 

Līdzīgi kā labradori, arī zeltainie retrīveri bieži tiek trenēti kā palīgsuņi cilvēkiem ar invaliditāti – neredzīgiem cilvēkiem tie kalpo kā acis, bet nedzirdīgajiem – kā ausis. Šķirnes maigais un draudzīgais temperaments nav radīts, lai tie tiktu apmācīti kā sargsuņi. Tomēr tieši šīs draudzīgās īpašības tos ir padarījuši par trešo populārāko suņu šķirni ASV un Kanādā. Zeltainie retrīveri ir lieli ūdens mīļi un tos ir viegli apmācīt.  

Grifons (maza vai vidēja auguma) 

Grifoni ir slaveni ar savu lielo sirdi un mūžīgo vēlmi būt tuvu savam saimniekam.  Šīs šķirnes pārstāvji nav agresīvi, taču emocionāli jūtīgi, tāpēc jau no mazotnes ar suni jāveido saikne. Kaut arī šis suns parasti izvēlēsies vienu “savu” cilvēku, tas labi saprotas ar bērniem, ir ieinteresēts spēlēties un veiksmīgi pieņems arī ar citus mājas mīluļus.  

Šnauceri (maza vai vidēja auguma) 

Maza auguma šnauceri pēc dabas ir viegli apmācāmi un draudzīgi.  Pateicoties savam nelielajam augumam, tie var veiksmīgi dzīvot arī dzīvoklī. Kaut arī mazi, tie ir lieli savas ģimenes mīļi un sargi, tāpēc var būt arī veiksmīgi sargsuņi. Labi saprotas gan ar bērniem, gan citiem dzīvniekiem. 

Ja vēlaties lielus un spēcīgus suņus, šis lēmums ir kārtīgi jāizvērtē, jo tiem būs nepieciešama regulāra uzvedības mācība, kā arī jānodrošina iespēja izlikt savu enerģiju. 

Vetārste stāsta: “Ieteiktu izvairīties no fiziski spēcīgām, aktīvo suņu šķirnēm, piemēram, dobermanis, rotveilers, Sibīrijas haskijs, Aļaskas malamuts un citām. Šīm suņu šķirnēm nepieciešama regulāra paklausības mācīšanas atkārtošana, aktivitātes un fiziska slodze. Ja tas netiek nodrošināts, var sākt novērot nevēlamas izmaiņas dzīvnieka uzvedībā un temperamentā”. 

Kad ģimenes suns atradis savas jaunās mājas, atcerieties vetārstes zelta likumu: “Bērniem jāiemāca neiejaukties dzīvnieka personīgajā telpā (nedrīkst aiztikt dzīvnieka barības trauku, neraustīt dzīvnieku aiz ausīm, deguna, akota matiem, astes, nekāpt dzīvniekam mugurā utt.). Pieaugušajiem jāatceras zelta likums – nekad un nekādos apstākļos nedrīkst atstāt bērnu kopā ar suni bez uzraudzības! 

Ieva Cedere

Dalies