Radio 101 tapšana – divu mēnešu revolūcija

Radio 101

Open Radio 101 tapšanas gaitā noslēpumu bija ne mazums, bet pretēji latviešu ierastajai tendencei, nebija ne intrigu, ne samazgu.

Tas, ka radio SWH sastāvs mainīsies kļuva zinām pēc Jāņi Šipkēviča nu jau slavenā citāta par „Play-off” spēlēm un treneri, kas klusē. Tālākais bija klusie telefoni, klīda baumas par to, kurš varētu aiziet, kas nāks vietā, kāpēc notiek šādas pārmaiņas un vai tas nav SWH sabiedrisko attiecību triks.

Skaidrība tika ieviesta 29. aprīlī, kad ar svecītēm, kūku un fanu izpildītu dziesmu ”Piekūns skrien debesīs” dzīvajā ēterā Egons Reiters atstāja Darba laiku, bet 30. aprīlī ar „Vinniju Pūku” Toma Grēviņa un Arta Volfa izpildījumā, baumām punktu pielika abi runātāji – tas patiešām notika, radio SWH atstāja trīs vadošie dīdžeji, solot „mēs tiksimies pavisam drīz”[1].

4 + 1 + 1+ ?

Open Radio 101 (turpmāk Radio 101) attīstības scenārijs datumu ziņā ir skaidrs un apskatot laika līniju, notikumu attīstība liekas loģiska un pamatota, tomēr atceroties kā šie notikumi tika pasniegti publiskajā telpā, gribētos teikt, ka jaunā medija rašanās bija pārvērsta par interesantu un pārsteigumu pilnu laiku, kurā gluži kā labā seriālā, nevarēja sagaidīt nākamo sēriju. Pie tam, šajā seriālā iesaistījās arī skatītāji (klausītāji), kas parādīja ne tikai to, ka internets ir ļoti nozīmīga un efektīva platforma auditorijas sasniegšanā, bet arī nostiprināja klausītāju domās ideju par jaunā radio vizuālo pusi, atgādinot, ka radio „varēs ne tikai dzirdēt, bet arī redzēt.”

Atgriežoties pie notikumu attīstības, varētu teikt, ka intriga sākās 17.04., kad tviterī parādās konts @LOLfm, kurš paralēli mūzikas klipu publicēšanai, ietvītoja arī portālu un laikrakstu ziņas par izmaiņām radio SWH sastāvā un pārtvītoja toreiz vēl esošo dīžeju tvītus. Tajā laikā paralēles starp Radio 101 un LOLfm bija grūti savilkt, trūka pilnīgas informācijas gan par jauno radio, gan dīdžeju nākotni radio SWH (tobrīd bija skaidrs tikai Egona Reitera liktenis), tika runāts, ka LOLfm ir mārketinga triks SWH reitingu celšanai vai vienkārši labs joks. Tomēr pagāja tieši divas nedēļas un radio ēterā Toms Grēviņš apstiprināja jau ilgi klīdušās baumas – viņš un arī Artis Volfs pamet radio SWH.

Puiši ilgi nelika gaidīt un tajā pašā dienā – 30. aprīlī aizsākās Revolūcijas posms, kuru tikpat labi varētu dēvēt par aizraujošu gaidīšanu, jo tika nodrošināts, ka klausītājs neaizmirst par dīdžejiem, vēl vairāk, tika radīts noslēpums par jauno mediju. Noslēpumu vaļā šķetināja katrs klausītājs, sekojot līdzi aktualitātēm izveidotajā mājas lapā, kurā ne tikai tika pievienoti dīdžeju veidoti aktuālie video, bet arī izsludināts konkurss par radio nosaukumu.

7. jūnijā tika pielikts punkts divu mēnešu ilgam gaidīšanas laikam – jaunā radio stacija darbu sāks 21.jūnijā. Šobrīd viņi ir seši – Māris Žigats, Toms Grēviņš, Artis Volfs, Egons Reiters, Eduards Švāns, Gustavs Terzens, vai būs vēl kāds, laiks rādīs.

Par to kā vajag mācēt aiziet

Jaunā radio tapšanas procesā ir jārunā par vēl kādu svarīgu aspektu – radio seju uzvedību publiskajā telpā šajā divu mēnešu gaidīšanas laikā. Tā bija Latvijas mazajai mediju videi neraksturīga – bez skandāliem, sliktiem vārdiem un ar fantastisku oriģinalitāti. To gan var arī saistīt ar dīdžeju nākotnes nodomiem, kur viņiem būs nepieciešama laba reputācija tomēr viņu sirsnīgās un vienkāršās atvadas no radio SWH un daudzās intervijas, kašķīgajam un uz skandāliem kārajam vidējam latvietim liek noticēt, ka ļaunu prātu uz SWH viņi netur, ir pateicīgi par tur pavadīto laiku un jaunais radio ir tikai loģisks turpinājums karjeras izaugsmē. Un šī pozitīvā gaisotne un spēlētāju nomaiņa jaunā radio virzienā izraisa cieņu un apbrīnu, par spēju no visa pasākuma neuzrīkot kārtējo skandālu.

Vēži-personības jaunās kulītēs

Lai arī sevi pozicionē kā jaunu un inovatīvu mediju, jaunā radio veidotāji teicienu par labi zināmajām un pārbaudītajām vērtībām ir ņēmuši ļoti nopietni un programmu veidojuši ļoti līdzīgu radio SWH – rīta programma no 8 līdz 12, Artis Volfs no 12 līdz 16, Egons Reiters no 16 līdz 19 un Toms Grēviņš atgūst savu radio SWH zaudēto vakara laiku – no 19 līdz 22. Protams, radio programmā nevar ieviest nekādas krasa izmaiņas, jo rīta šovi ir no rītiem, un pēcpusdienas pēcpusdienā, tāds nu ir mūsu dienas ritējums, tomēr nepamet sajūta, ka ja Terzena un Švāna vietā būtu Ufo ar Fredi, tad Radio 101 būtu radio SWH klons pagājušā gada augustā (ar nelielām nobīdēm laikā).

Tā nu sanāk, ka ja skatās no programmas plānojuma, tad tie ir tie paši vēži citās kulītēs, bet laikam šajā gadījumā to mēs arī gribam, jo nenoliedzami jaunā radio lielākais trumpis ir tā ētera personības – klausītāju vidū iemīļoti dīdžeji, kuri darbojas ne tikai radio ēterā, bet arī spēlē pasākumos, klubos, piedalās televīzijas šovos, īsāk sakot, klausītāju mīlestību ir izpelnījušies daudzu gadu gaitā pierādot, ka ir vieni no labākajiem savā jomā.

Te ir arī viela pārdomām, jo diez vai Latvijas mediju videi bija nepieciešams jauns radio un diez vai, ja tā veidotāji, nebūtu personības, šāda radio tapšana būtu iespējama. Šī radio pamati ir likti uz personībām un tā nu sanāk, ka puiši no „Radio personībām” (radio SWH sauklis) radīja „Personību radio”.

Par otru, nemazāk svarīgu, trumpi var uzskatīt intrigu ko izdevās uzturēt visā gaidīšanas laikā. Jo nepagāja ne nedēļa bez informācijas publiskajā telpā, bez dīdžeju intervijām un atjauninātas informācijas mājas lapā.

Radio 101 dīdžejiem uzturot intrigu un nevilcinoties ar jaunā medija nodošanu skatītājiem, izdevās ne tikai noturēt savus fanus un atbalstītājus, bet arī piesaistīt tādu cilvēku uzmanību, kas līdz šim nemaz nebija konkrēto dīdžeju klausītāji. Vairāk kā mēnesi par Revolūciju runāja visi – gan medijos, gan pie pusdienu galda. Tika domāts radio nosaukums, liktas likmes par jaunajiem radio dīdžejiem un ja pat tas netika darīts, tad visi ar smaidu sejā skatījās interesantos pieteikuma video.

Šobrīd gribētu teikt, ka Radio 101 komandai izdevās tas par ko Zigmārs Liepiņš intervijā pareģojoši izteicās: „Jaunā radio panākumi būs atkarīgi no pareizas ienākšanas tirgū”.[2] Puiši noteikti sevi ir pieteikuši tuvu izcilajam, tagad tikai jārūpējas, lai arī saturs un formāts tāds būtu.


[1] toms_grevins_vairs_nestrada_radio.mp3

[2] Bijušie radio SWH dīdžeji izveido „Open Radio 101”. Sk. 2010. 10. jūn. :http://ir.lv/2010/5/24/bijushie-swh-diidzheji-izveido-open-radio-101

Dalies