Kā iepazīstināt kaķus?

kā iepazīstināt kaķus

Ģimenes pieaugums četrkājaina drauga izskatā allaž būs priecīgs notikums, taču svarīgi ņemt vērā pāris lietas, ja plānojat sniegt mājas vēl vienam kaķim. Kas būtu jāņem vērā, lai veiksmīgi iepazīstinātu jaunpienācēju ar jau citiem mājās esošajiem kaķiem? 
 

Izvēloties jaunpienācēju 

Jāņem vērā, ka kaķi pēc dabas ir teritoriāli dzīvnieki un nereti saimnieki saskarās ar dažādām grūtībām, iepazīstinot jau esošos mājas mīluļus ar jaunpienācēju. Jau pirms jaunā drauga adopcijas būtu vēlams saprast, kāds pēc dabas ir jau mājās esošais mīlulis.  

Jāsaprot, ka savstarpēji labāk sapratīsies kaķi ar līdzīgam īpašībām. Piemēram, kaķi, kuri pēc dabas ir slinkāki un biežāk izvēlās savas dienas pavadīt guļot, labāk sapratīsies ar kaķiem, kuri arī labprātāk dod priekšroku mieram. Arī kaķiem nepatīk, ja kāds traucē viņa mieru! Līdzīgi ir arī ar aktīviem kaķiem. Ja abi kaķi būs ziņkārīgi un dienas pavada spēlējoties, tad lielāka iespēja, ka viņi kļūs par rotaļu biedriem. 

Tāpat netiek ieteikts mājā, kur ir jau vecs kaķis, izvēlēties kaķēnu, jo kaķēns jau nobriedušajam kaķim traucēs ikdienas gaitas un dzīvnieki var nesaprasties. Ja iespējams, tad jāgādā, lai jaunpienācējam ar jau esošo mājas mīluli nebūtu pārāk liela vecuma starpība.  

Veiksmīgāk jaunajās mājās iejutīsies un ar citiem sadraudzēsies kaķi, kuri arī iepriekš ir bijuši kopā ar citiem kaķiem. Šie kaķi jau būs pieraduši dalīt savas rotaļlietas un citas lietas ar kādu citu kaķi.  

Sagatavo jaunās mājas 

Jauna kaķa ienākšana ģimenē ir vesels notikums gan saimniekiem, gan jau esošajam mājas mīlulim, gan jaunpienācējam. Pirms kaķu iepazīstināšanas ir svarīgi sagatavot apkārtējo vidi, lai jaunpienācējs mājās justos droši. Vēlams kārtīgi iztīrīt telpas, lai, ienākot jaunajās mājās, kaķis uzreiz nenobīstas no cita kaķa smaržas, bet pakāpeniski pie tās pierod. 

Tāpat ir svarīgi paturēt prāta, ka katram kaķim būs nepieciešama sava tualetes kastīte, trauki, gultas vieta un rotaļlietas. Iespējams, ka vēlāk kaķi būs ar mieru visu dalīt, taču sākumā drošāk būs, ja kaķis zinās, kas ir viņa un kas nav.  

Maza iespēja, ka jau pirmajā dienā abi kaķi būs ar mieru atrasties vienā telpā, tāpēc jāgatavojas, ka sākumā kaķi gribēs atrasties katrs savā telpā. Ar laiku dzīvnieki pieradīs viens pie otra, taču sākumā svarīgi ir dot viņiem laiku un katram vietu.  

Pirmā tikšanās 

Sākumā būtu ieteicams jaunpienācējam ļaut iepazīties ar savām jaunajām mājām. Iepazīstot teritoriju, kaķis sajutīs citu kaķu smaržu, līdz ar to sapratīs, ka nav viens. Līdzīgi būs ar jau mājās esošo četrkājaino mīluli. Tāpēc sākumā jāļauj abiem kaķiem aprast ar situāciju pirms tos iepazīstina aci pret aci.  

Daudzi iesaka pirmās dienas kaķus kopā nelaist, bet pakāpeniski pieradināt pie otra kaķa smaržas – ik pa laikam otram kaķim aiznest sedziņu vai citu lietu, kura piesūkusies ar otra kaķa smaržu. Tāpat iesaka pavērot kaķu uzvedību šajās dienās, ja abi kaķi neizrāda klaju nepatiku pret otra smaržu un nemainās citas lietas – apetīte, miegs u. tml., tad kaķus var mēģināt iepazīstināt.  

Tomēr gadījumi ir dažādi, tāpat kā kaķi. Ir arī veiksmes stāsti, kur abi kaķi jau pirmajā dienā cenšas sadraudzēties. Tomēr šo procesu neiesaka sasteigt, jo pastāv iespēja, ka abi kaķi var izrādīt agresiju.  

Kad kaķi apraduši ar domu, ka vairs nav vieni, ieteicams izvēlēties durvju vārtiņus jeb tā sauktos bērnu drošības vārtiņus, caur kuriem kaķi viens otru redzēs un labāk sajutīs. Vislabāk būtu, ja katrā pusē pie kaķa būtu cilvēks, kas kaķi tur un noliek pie vārtiņiem, pēc tam kaķiem var dot našķus, parādot, ka viss ir labi un abi tiek mīlēti. Šādi var darīt pāris dienas, ja nejūtaties droši kaķus uzreiz laist vienā istabā. 
 

Laiks divatā 

Kad novērojat, ka abi kaķi neizrāda nekādu agresiju viens pret otru un, pret notiekošo situāciju izturas mierīgi, var mēģināt dot beidzot abiem kaķiem laiku divatā. Taču viss ir atkarīgs no mīluļiem. Tāpēc saimniekiem noteikti jāapbruņojas ar pacietību. Ja mājās jau ir divi vai vairāk kaķi, tad jaunpienāceju ar katru kaķi iepazīstina individuāli. Tāpat jāgādā, lai kaķiem būt daudz vietas, kur paslēpties vai uzkāpt, jo lielai daļai kaķu ir tendence situāciju vērot no malas un pakāpeniski pierast pie jaunpienācēja. 

Svarīgi, lai nebūtu pārāk daudz vietu, kur kaķis var tikt iedzīts stūrī.  Pastāv iespēja, ka mājas saimnieki jaupienāceju gribēs iebiedēt vai iedzīt stūrī izrādot savu pārākumu. Kaķiem ir raksturīgs izrādīt dominanci vienam pret otru un noteikt, kurš kaķu ģimenē būs galvenais.  

Ieva Cedere

Dalies